ÜRÜNLERIMIZ
KGK HAKKINDA
ONLINE HIZMETLERIMIZ
EKSENERJI MENÜ
 

Şebekeden Gelen Tehlike
Birçoğumuz TV'lerde ya da gazetelerde elektriklerin sık sık kesilmesinden dolayı buzdolabının ya da çamaşır makinesinin çalışamaz duruma geldiğinden yakınan insan portreleriyle karşılaşmışızdır. Bir düşünün, şebekeden gelen ve hepimizin kullandığı elektrik, bir anlık kesinti sonucunda, koskoca bir buzdolabının motorunu yakabiliyorsa, vücudumuzdaki statik elektrik ile bile anında bozulabilen elektronik belleklere ya da mikro işlemcilere nasıl zarar verebilir. Aslında buradaki problem sadece elektriğin kesilmesi değildir. Elektrik kesintisi sadece olayın farkedebildiğimiz somut tarafıdır. Asıl problem şebekeden gelen elektriğin düzensizliğidir. İşte bu düzensizlik binlerce dolar harcayıp kurduğunuz donanımızı oluşturan hassas devreleri görünürde hiç bir sebep yokken etkileyebilecek kadar tehlikeli olabilir. Durumu biraz daha açmaya çalışalım. Örneğin bir gün hiçbir sebep yokken makineniz sürekli kilitlenmeye başlar. Hemen bir teknik servisi arar ve durumu anlatırsınız. Donanım destek elemanı biraz göz gezdirdikten sonra RAM'inizin değişmesi gerektiğini söyler. Ancak, durup dururken RAM'inizin neden bozulduğuna bir türlü akıl sır erdiremezsiniz.

Diğer Problemler de Sırada...

Şebekeden gelen gerilimin başınıza ne gibi dertler açabileceğine dair biraz daha ayrıntıya girelim: İdeal bir elektrik şebekesinde, sürekli ve kesintisiz 220 volt cereyan mevcut olmalı, buna herhangi bir parazit karışmamalı ve voltaj hiç değişmemelidir. Ancak bu "ideal" olarak nitelendirilen şebeke gerilimi ülkemizde belki de hemen hemen hiç sağlanamaz. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan okuyucularımızın duvardaki prizleri, sadece bilgisayarlar için değil diğer tüm hassas cihazlar için gerçek bir tehlike arzeder. En basit örnekle, aniden meydana gelen her elektrik kesintisi bilgisayarınızın ömrünü biraz daha kısaltmaktadır. Bunun yanında elektriğin kesik olmadığı durumlarda da, şebekeden gelen elektriğin temiz ve düzenli olmadığını düşünürseniz bilgisayarınızın fişe takılı olduğu her dakika, cihazınız hızla yaşlanıyor demektir. Mesela monitörünüzde zaman zaman meydana gelen dalgalanmaları ya da çizgilerin nedenini hiç merak ettiniz mi? Genelde bu durumun sebebi monitörünüze doğrudan giren şebeke cereyanındaki problemlerdir. Evet bu durumu elektrik dalgalarının kirliliği olarak da adlandırabiliriz. Aynen çevre ya da gürültü kirliliği gibi dışarıdan gelen etkenlerle oluşan bir tür kirlilik. İşte bu kirlilik, bilgisayarınızın aşırı ısınmasına, kilitlenmesine, hassas parçaların bozulmasına, sisteminizin çökmesine, bilgilerinizin kaybolmasına sebep olabilir. Bu düzensizlikleri gözünüzde canlandırmak için aşağıdaki şekle bakalım.

Şebekedeki Kirlilik:

İşte bu düzensizlikler, dalgalanmalar ve gürültüler yukarıda bahsettiğimiz sorunlara yol açan ana etkenlerdir. Aslında bu tip düzensizliklere ya da oluşabilecek kısa devrelere karşı, bilgisayarınızın içinde bazı koruma devreleri bulunur. Fakat bu devreler, aynen bilgisayarınız gibi hassastır ve kendi işlemlerinden zarar görebilirler. Bu durumu elektrik tesisatınızdaki sigortanın atması gibi düşünebilirsiniz. Bunun dışında bu koruyucu devrelerin belli bir ömrü vardır. Yani bir zaman sonra bu devreler etkisiz hale gelecek ve hassas parçalarınız düzensiz elektrik tehdidiyle baş başa kalacaktır.

Kim Bu İşin Sorumlusu!
Örneğin yüksek bir binada çalışıyorsunuz ve masanızda bir bilgisayar var. Binada aynı zamanda 8'er kişilik iki adet asansör bulunuyor. Asansörlerin bakım zamanı geldi ve teknisyen kontrol için asansörlerin şalterini indirdi. İşte böyle bir durumda sorumlu teknisyendir. Şalterlerin inmesiyle bilgisayarınıza gelen cereyanda ani bir yükselme olmuştur. Evet bilgisayarınız bu yükselmeyi belli bir süre için tolare edebilir fakat bu süre yarım saniyeyi geçmez. Yarım saniyeden uzun yüklenmelerde hoş olmayan süprizlerle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda elektrik kesintisinden sonra gelen elektrik ya da bir yıldırım düşmesi sonucu oluşan yüksek gerilim cihazınızın ömrünü tamamen sona erdirebilir. Peki tüm bunların çalışmanızı, zamanınızı ve paranızı olumsuz yönde etkilememesi için kendinizi nasıl garanti altına alırsınız. Cevap çok açık... Güvenilir bir Kesintisiz Güç Kaynağı ile.

Copyright © 2006 Eksenerji.Com.Tüm Haklari Saklidir.
Bu Site Tarafindan Yapilmistir.